Tomasz Łysiak „Nieśmiertelni”

Jesienią tego roku ukaże się pierwszy tom powieści Tomasza Łysiaka „Nieśmiertelni” pt. „Cytadela”. Wydawcą książki jest Narodowe Centrum Kultury.

Cytadela – pierwszy tom powieści Tomasza Łysiaka Nieśmiertelni – to napisana z wielkim rozmachem opowieść o powstaniu styczniowym. Na tle bogato zarysowanego tła historycznego autor ukazuje losy Polaków uosabiających dwie postawy: pozytywistyczną i romantyczną. Dzieło Łysiaka to doskonała propozycja dla wszystkich miłośników dobrej prozy w stylu wielkich powieści XIX-wiecznych.

Projekt graficzny książki, którego autorką jest Małgorzata Jurko, nawiązuje do estetyki dawnej książki. W wydaniu zostały wykorzystane grafiki z epoki, pochodzące z kolekcji autora powieści oraz z kolekcji Krzysztofa Kura. W książce umieszczone zostaną także inserty, będące replikami autentycznych przedmiotów z czasów powstania, legitymacji, książeczki z pieśniami czy strony z gazety.

Tomasz Łysiak, ur. 1970 roku w Warszawie, dziennikarz radiowy, publicysta, autor cyklu powieści historyczno-awanturniczych Kroniki szalbierskie (w ramach którego ukazały się powieści pt. Szalbierz, Bliznobrody oraz Psy Tartaru). Autor opowiadania Dwunasta zapałka z tomu 11 dzielnych ludzi, wydanego przez Narodowe Centrum Kultury w 2008 roku. Jego felietony radiowe, znane słuchaczom Radia WAWa z lat 1994-1996, ukazały się w książce Jaka głowa taka mowa.