ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 NA LITWIE

Projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich pt. ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 NA LITWIE to wspólne działania młodzieży z Polski i Litwy, które odbyły się w Kownie w dniach od 9 do 14 lipca 2013 r. W projekcie uczestniczyły dwie grupy partnerskie, każda grupa to 10 uczestników i 2 opiekunów reprezentujących bibliotekę w Piekarach i Kaunas County Public Library.

Głównym cleem projektu było poznanie wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i historii łączącej nasze narody. Młodzież uczestniczyła w grze miejskiej ŚLADAMI POWSTAŃCÓW 1863 ulicami Starego Miasta w Kownie, a po jej podsumowaniu obejrzała zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową film niemy „Rok 1863”,  oparty na powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Przygotowano wieczór poezji przy świecach pod zabytkową basztą zrekonstruowanego kowieńskiego zamku u ujścia Wilii do Niemna, w ulubionym miejscu spacerów mieszkańców Kowna. Młodzież czytała poezję w języku polskim, litewskim i angielskim, wzbudzając pozytywne zainteresowanie przypadkowych przechodniów. Także wspólnie zwiedzono Muzeum Powstania Styczniowego w miejscowości Paberžė, odwiedzono miejsca pochówku powstańców i mogiły powstańcze na miejscowym cmentarzu. Zdobyta w ten sposób wiedza historyczna stała się doskonałą bazą wyjściową do przeprowadzenia warsztatu plastycznego (częściowo w plenerze Raudondvaris), którego efektem są dwie bliźniacze gry planszowe o Powstaniu Styczniowym stworzone przez młodzież.

„Śladami Powstańców 1863” to historyczna gra edukacyjna, dynamiczna i emocjonująca. Uczestnicy brali udział w wieczorach narodowych i grach integracyjnych. Wszyscy otrzymali koszulki z emblematem projektu, dyplomy i okolicznościowe monety wydane z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego oraz Album „Powstanie Styczniowe” wydany przez Narodowe Centrum Kultury, Wydawnictwo Bellona oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Działania w równym stopniu angażowały wszystkich uczestników. Poprzez wspólne zmagania z projektowymi zadaniami młodzież poznała siebie, swoją historię i kulturę, nawiązały się przyjaźnie i nowe kontakty, umocniły się więzi pomiędzy młodzieżą naszych krajów. Jednak największym sukcesem tego projektu jest fakt, że odległy historycznie temat, być może z pozoru „nudny”, udało się zrealizować w sposób atrakcyjny i aktywizujący młodych ludzi, przy pełnym ich zaangażowaniu na każdym etapie realizacji.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zagrania w grę „Śladami Powstańców 1863″, która na razie jest dostępna w bibliotece centralnej, ale już wkrótce powielona pojawi się we wszystkich placówkach biblioteki (i nie tylko!). Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania, a byli to: Agnieszka, Ania, Algimantas, Andrius, Aurimas, Austėja, Bartosz, Beatrice, Damian, Ela, Justina 1, Justina 2, Kamilė, Karol, Kotryna, Natalia, Rimvydas, Tomek 1, Tomek 2 i Tomek 3 oraz Aleksandra, Małgosia, Rasa i Valentina.

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.

 

Źródło: http://www.biblioteka.piekary.pl/news.php?nid=1792